dooh, 21.08.2015, 18:10
Układ klawiatury klawa.pl został opracowany specjalnie dla języka polskiego. Układ qwerty jest zmodyfikowanym na potrzeby maszyn do pisania układem, w którym samogłoski znajdowały się w górnym rzędzie, a spółgłoski były ułożone alfabetycznie w rzędzie środkowym i dolnym. Modyfikacje wprowadzono wyłacznie w celu usprawnienia pisania na maszynach do pisania w języku angielskim.
W związku z powyższym, układ qwerty jest daleki od optymalnego dla języka angielskiego, a tym bardziej dla języka polskiego, którego nikt nie brał pod uwagę przy jego układaniu.
Bezpośrednio objawia się to na przykład tym, że najczęściej występująca w języku polskim spółgłoska – „z” – znajduje się w układzie qwerty w jednym z najgorszych, najmniej wygodnych miejsc na klawiaturze dla piszącego po polsku.
Układ klawa.pl powstał w oparciu o analizę języka polskiego z uwzględnieniem czynników niezależnych językowo, takich jak na przykład budowa budowa dłoni i palców.
Testy przeprowadzono na tekście w języku polskim zawięrającym 62000 znaków (nie licząc spacji). Wykorzystano narzędzia: Keyboard Layout Analyzer oraz Keyboard Heatmap.
Dystans jaki palce muszą przebyć w trakcie pisania na klawiaturze
To oczywiste, że obojętnie od układu palce uderzą klawisze tyle sawo razy. Układy różnią się natomiast dystansem jaki muszą pokonać palce pomiędzy poszczególnymi uderzeniami klawiszy. Im lepszy pod tym względem układ, tym mniej palce muszą „skakać” po klawiaturze, bo np. klawisze najczęściej używane znajdują się bezpośrednio pod palcami w domyślnym, tzw. „domowym” ich ułożeniu na klawiaturze.
Na grafice poniżej znajdują się wyniki pomiaru dystansu jaki muszą pokonać poszczególne palce w trakcie pisania testowego tekstu zawierającego 62 tys. znaków:
W układzie klawa.pl palce pokonały 1209 metrów – ponad 1,2 kilometra. W układzie qwerty dla tego samego tekstu palce muszą przebyć 1978 metrów. To o 769 metrów – czyli o 64% – więcej niż w układzie klawa.pl.
Dla tekstu o długości ok. 2000 znaków (przeciętny artykuł prasowy) w układzie klawa.pl palce pokonują ok. 35 metrów, podczas gdy w układzie qwerty muszą pokonać ponad 57 metrów.
Procentowy rozkład ilości uderzeń na poszczególne palce w układzie klawiatury klawa.pl i qwerty
Wykres kołowy rozkładu ilości uderzeń na poszczególne palce w układzie klawiatury klawa.pl i qwerty:
„Mapa ciepła” układu klawiatury klawa.pl i qwerty dla języka polskiego
Na grafice poniżej mapa ciepła układu klawiatury klawa.pl dla języka polskiego:
Na grafice pociżej mapa ciepła układu klawiatury qwerty dla języka polskiego:
Komentarze
dryobates, 01.04.2016, 23:11 Adres
Hmm. Patrząc na mapy ciepła, czy np. "a" nie powinno wypaść pod jakimś silniejszym palcem niż mały palec?
dooh, 13.04.2016, 13:04 Adres
Bardzo dobre pytanie. :) Przy opracowywaniu układu długo to analizowałem. Biorąc pod uwagę, że:
Doszedłem do wniosku, że najlepiej, żeby ten palec wyłącznie wciskał klawisz znajdujący się bezpośrednio pod nim – wykonywał jak najmniej skoków.
Na wykresie dystansu widać, że najmniejszy palec lewej ręki wykonuje najmniej skoków. Następny pod tym względem palec serdeczny pokonuje o 20% większy dystans, a palec środkowy o 50% większy dystans niż palec mały. Siła i precyzja palca są ważniejsze przy skokach i powrotach palca niż przy uderzaniu klawisza bezpośrednio pod palcem.
Ponadto przeniesienie klawisza [a] w inne miejsce spowodowałoby ogromne problemy z uzyskaniem przemienności palców i sensownego rozkładu obciążenia na poszczególne palce.
Przeniesie [a] pod inny palec praktycznie oznaczałoby konieczność opracowania całkowicie innego układu. Z moich analiz, prób i testów wynika jednak, że inne koncepcje rozłożenia samogłosek w układzie sprawdzały się gorzej niż w zaprezentowanym układzie.
dryobates, 16.04.2016, 20:38 Adres
Dzięki za odpowiedź. Brzmi rzeczywiście sensownie :)
programista, 07.05.2016, 15:29 Adres
A co byś polecał dla programistów, piszących w języku angielskim?
dooh, 14.05.2016, 16:56 Adres
Nie czuję się kompetentny, żeby odpowiedzieć na to pytanie – nie jestem zawodowym koderem. Z czasu gdy przygotowywałem układ klawiatury nie przypominam sobie, żebym natknął się na układ typowo dla programistów. Autor układu Workman, który – jeśli dobrze pamiętam – jest programistą, nie zdecydował się na układ stricte programistyczny, tylko ogólnie układ dla języka angielskiego.
Moim zdaniem ma to o tyle sens, że pewnie specyfika każdego z języków programowania, indywidualny styl programowania, używane oprogramowanie (typu emacs, vim) wymagałyby innego podejścia do opracowania optymalnego układu klawiatury – przy czym byłby to układ wyłącznie do takiego zastosowania.
Są dostępne wersje "programistyczne" układów Dvorak, Workman i innych, które posiadają zamienione znaki rzędu numerycznego na klawiaturze w taki sposób, że cyfry wprowadzane są z użyciem klawisza [Shift], a znaki specjalne bez.
Praca programistyczna wydaje mi się na tyle specyficzna oraz mój brak doświadczenia w programowaniu sprawia, że nie jestem w stanie doradzić czegoś konkretnego. Bardziej na zasadzie intuicji: któryś z układów zoptymalizowanych dla j. angielskiego np. Colemak, Workman, Dvorak (w wersjach "programistycznych") lub być może lepiej byłoby pozostać przy QWERTY lub przy minimalnych zmianach typu MINIMAK + indywidualne zmiany typu zamiana znaków specjalnych i cyfr, zamiana nawiasów na częściej używane bez klawisza [Shift], co na przykład nie spowodowałoby wielkich zmian w używaniu emacsowych skrótów itp.
Na koniec, biorąc pod uwagę, że w programowaniu o wiele bardziej potrzebna jest precyzja (bo np. każde ominięcie lub podwojenie znaku nie jest zwykłą literówką, lecz może mieć poważne konsekwencje w funkcjonowaniu programu) warto zainwestować w dobrą klawiaturę – mechaniczną, z wygodnymi klawiszami, z dobrą informacją zwrotną w postaci wyczuwalnego i słyszalnego "klika".
seb321, 12.07.2016, 13:42 Adres
Witam,
postanowiłem zmienić układ QWERTY na coś innego, jako iż jestem początkującym programistą zdecydowałem się na Dvoraka dla programistów (http://programmer-dvorak.appspot.com/img/KB_Programmer_Dvorak.png). Poza programowaniem mam zamiar używać tego układu do pisania w języku polskim i mam pytanie: jakie zmiany byś doradzał, aby trochę go dostosować do języka polskiego (np. chętnie zmieniłbym położenie „z“). Nie znam się na tym, więc liczę na pomoc.
Dodaj komentarz