Polskie litery na klawiaturze w układzie klawa.pl, qwerty i dvorak

Standardowo polskie znaki wpisuje się na klawiaturze przy pomocy prawego klawisza [alt] i klawisza odpowiadającego literze bez ogonka, kropki, kreski. Z racji położenia klawisza [alt] – szczególnie na klawiaturach z długą spacją, gdzie [alt] jest daleko z prawej strony – lepiej jest, aby typowo polskie litery były wpisywane ręką przeciwną – lewą. Dzięki temu, nawet jeśli przyciśnięcie [alt] spowoduje przesunięcie prawej dłoni i oderwanie jej palców od klawiatury, nie zakłóci to tak bardzo rytmu pisania.

Rozmieszczenie polskich znaków na klawiaturze w układzie klawa.pl

Polskie litery na klawiaturze w układzie klawa.pl

W układzie klawiatury klawa.pl 7 polskich liter wpisuje się lewą ręką. Dwie polskie litery wpisywane prawą ręką [ż] i [ó] znajdują się pod najdłuższymi palcami prawej dłoni, dzięki czemu nawet przy klawiszu [alt] wysuniętym daleko w prawą stronę klawiatury ich użycie jest w miarę wygodne.

Litery: „ł”, „ó”, „ż” są w układzie klawiatury klawa.pl zdublowane, dzięki czemu możliwe jest wpisywanie wszystkich polskich liter lewą ręką:

  • dodatkowe „ł” można uzyskać wciskając [alt]+[w]
  • dodatkowe „ó” można uzyskać wciskając [alt]+[u]
  • dodatkowe „ż” można uzyskać wciskając [alt]+[v]

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie QWERTY

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie qwerty

W układzie QWERTY rozmieszczenie polskich znaków na lewą i prawą rękę nie jest takie złe – tylko jedna polska litera więcej niż w układzie klawa.pl jest obsługiwana przez prawą rękę. [ż] – choć z racji częstości użycia bardziej chodzi o [z] bez kropki – jest w jednym z najgorszych miejsc na klawiaturze.

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie Dvoraka

Rozmieszczenie polskich znaków na klawiaturze w układzie Dvoraka

Pod względem użycia polskich znaków jest to najgorsze ich rozmieszczenie z porównywanych układów klawiatury. Większość polskich liter jest wpisywana prawą ręką – tą samą co klawisz [alt]. Wpisywanie litery [ć] jest problematyczne na klawiaturach z długą spacją i klawiszem [alt] daleko z prawej strony klawiatury. Litery [ż], [ł] znajdują się w miejscach niewygodnych do uderzania razem z klawiszem [alt] tą samą ręką. [ź] znajduje się w najgorszym miejscu na klawiaturze – to nie stanowi akurat większego problemu z racji tego, że jest jedną z najrzadziej występujących liter w języku polskim.

Komentarze

Stosowanie alt do wpisywania polskich znaków kłóci się z sensem stosowania polskiej klawiatury. To naprawdę łamie tempo pisania, kiedy trzeba użyć dwóch klawiszy jednocześnie do wprowadzenia litery. Ogonków używa się zdecydowanie częściej niż znaków typu < albo [

Przecinka, który jest pod tym samym klawiszem co „<”, używa się częściej niż któregokolwiek ogonka. Kropka występuje mniej więcej tak samo często, jak ęąóż – czołówka ogonków. Klawisze „[” i „]” znajdują się w takim miejscu, że lepiej, żeby były jak najmniej używane – angażują słaby i nieprecyzyjny mały palec i powodują napięcie w nadgarstku lub wymuszają oderwanie ręki z pozycji domowej. Generalnie należy minimalizować ruchy palców i nadgarstków na boki – tak właśnie [Backspace] powoli niszczy prawy nadgarstek.
 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.