Polski układ klawiatury klawa.pl

Klawiatura z układem klawiszy klawa.pl

Układ klawa.pl został opracowany dla wygodnego i szybkiego pisania na klawiaturze w języku polskim (podstawowa i pełna mapa znaków na grafikach niżej).

Oprócz zoptymalizowania układu liter, do klawiszy w rzędzie numerycznym (1, 2, 3…) zostały dodane dodatkowe znaki uzyskiwane przez naciśnięcie kombinacji: alt+klawisz oraz alt+shift+klawisz. Rozkład tych dodatkowych znaków został zaczerpnięty ze świetnej propozycji Marcina Wolińskiego i pozwala na uzyskanie wielu znaków specyficznych dla języków zachodnich - dzięki temu można napisać prawidłowo np.: „à propos”.

Z jego systemu został również zaadoptowany rozkład dodatkowych znaków pod klawiszami interpunkcyjnymi (pomiędzy literami a enterem) - z malutką zmianą. W układzie klawa.pl zostały zamienione miejscami cudzysłowy podwójne z pojedynczymi. W Polsce prawidłowe są takie: „cudzysłowy” - w klawie są one uzyskiwane poprzez alt+klawisz zamiast alt+shift+klawisz, podczas gdy w propozycji Marcina jest na odwrót. Prawdopodobnie chciał w ten sposób zachować spójność ze standardowym oznaczeniem klawisza z cudzysłowem amerykańskim (na qwerty pomiędzy średnikiem a enterem). Jednak, jako że lepiej sobie życia niepotrzebnie nie utrudniać,  w tym układzie częściej używane cudzysłowy podwójne wpisujemy za pomocą kombinacji 2 klawiszy (alt+klawisz) a rzadziej używane (lub nigdy) za pomocą kombinacji 3 klawiszy (alt+shift+klawisz).

Dzięki powyższym zmianom mamy dostęp nie tylko do polskich cudzysłowów ale też do prawidłowego wielokropka (…), pauzy (—), półpauzy (–), czy całej gamy nawiasów: ([{‹«»›}]). Ponadto, przy pomocy kombinacji: alt+g otrzymujemy drugi, dodatkowy znak: @ - przydatny przy emailach i odpowiadaniu użytkownikom na forach internetowych.

Podstawowa mapa znaków układu klawa.pl

Podstawowa mapa znaków układu klawa.pl

Pełna mapa znaków układu klawa.pl

Pełna mapa znaków układu klawiatury klawa.pl

System oznaczeń na powyższej grafice - do każdego klawisza może być przypisanych do czterech znaków w następujący sposób:

2 4
1 3
pozycja kombinacja przykład
1 klawisz a
2 shift+klawisz A
3 alt+klawisz ą
4 alt+shift+klawisz Ą

 

Komentarze

Witam,
widzę zmiany w układzie (zastanawiałem się dlaczego strona jest offline). Jakiś komentarz co do zmiany w porównaniu z oryginalnym układem?

Zgadza się, wprowadziłem małe poprawki.

Zmiana dotyczy klawiszy [U], [P], [D], [M]. Głównym powodem było to, że klawisz [U] w poprzednim układzie (pomiędzy [N] oraz [J] ) powodował czasami „ciągi” prawego palca wskazującego. Teraz samogłoska nie jest otoczona spółgłoskami dzięki czemu „ciągi” występują rzadziej. Przeniesienie [U] do górnego rzędu, pomiędzy [F] i [L], wymagało znalezienia nowego miejsca dla [P]. Biorąc pod uwagę głównie częstotliwość par liter, ostatecznie [P] przerzuciłem na drugą stronę [L] przesuwając jednocześnie [D] i [M] o jedną pozycję.

Dodałem też dodatkowe „Ó” oraz „Ż” odpowiednio pod klawiszami [U] i [V] z [altem]. Dzięki temu wszystkie polskie znaki można wpisać uderzając [alt] prawą ręką i odpowiedni klawisz literowy lewą ręką. [V] jest w miejscu [Z] z układu klawiatury QWERTY, więc uderzanie alternatywnego [Ż] nie powinno sprawiać problemu. Dodatkowe „Ó” pod [U] z [alt] też jest całkiem łatwe do przyswojenia.

Generalnie są to zmiany kosmetyczne – nie myślałem, że ktoś zauważy. ;)

Odnośnie strony – czasem się serwer zapycha z powodu innych hostowanych stron. Ponadto jakiś czas temu po awarii bazy musiałem odtworzyć stronę od nowa.

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Ciężko nie zauważyć, kiedy jedynym układem w którym potrafię pisać to klawa. :-)
Generalnie siedzę w Linuksie, ale ostatnio instalowałem klawę na jednym z serwerów Windowsowych a tu ... coś nie gra. :-) Ale już zaczynam czaić to cholerne "u". :-D

Dzięki za to, że pracujesz nad układem i publikujesz zmiany.

Jakbyś miał problemy z hostingiem, to mogę zaoferować darmowy u mnie, raczej jest stabilnie, jest regularny backup, jedynym minusem jest lokalizacja serwerów w Pradze a peering z Polską nie zawsze jest ideany ...

Tak się zastanawiam - nie miało by sens zorganizowanie jakiegoś forum na wzór innych układów, jednak świadomość, że ktoś używa układu może zmotywować, kogoś, kto chciałby się nauczyć.

Przepraszam za zamieszanie – nie mam doświadczenia z publikacją oprogramowania.

Postawiłem proste forum - zobaczymy, co z tego wyjdzie. W wolnym czasie dodam trochę treści; może trochę moich starych materiałów – jeśli się do nich dokopię. ;)

Witam,
Brawo. Rewelacyjny pomysł. Mogę się podzielić jedną obserwacją wynikającą z własnego doświadczenia. Od niepamiętnych czasów pracuję na standardowym układzie QWERTY na windowsie. Od pół roku muszę radzić sobie w pracy z mac'iem. Na mac'owej klawiaturze nie ma [crtl], jest w zamian [cmd]. Standardowe skróty [cmd] + [c], [cmd] + [v], [cmd] + [x]... itd. działają tak samo jak ich odpowiedniki z [ctrl] na windzie. Jest jednak istotna różnica: lewy [cmd] w mac'u znajduje się na miejscu lewego [alt] w windzie. Jego używanie jest super wygodne. Zaznaczam, że nie jestem fanboyem Apple ani ich produktów. Sprzęt jak każdy innu ma swoje zalety i wady, ale... do tego stopnia się przyzwyczaiłem, że powrót do windosowego [ctrl] w lewym dolnym rogu klawiatury doprowadza mnie do szału. Może to tylko moja wyłączna obserwacja, a może warto rozważyć zamianę lewego [ctrl] z lewym altem? Tak czy inaczej trzymam kciuki za rozwój pomysłu klawa.pl

Wydaje mi się, że to rozwiązanie bardzo indywidualne – jednej osobie będzie pasowało standardowe ułożenie, innej zamienione. :) Z punktu widzenia ergonomii klawiszy [ctrl] powinno się używać w taki sam sposób, jak używa się klawiszy [shift]: jeśli klawisz literowy uderzasz lewą ręką, to [shift] lub [ctrl] prawą i adekwatnie w drugą stronę. Uderzanie wielu klawiszy jedną ręką powoduje nieprzyjmne napięcia w nadgarstku i dłoni, które skłądają się na szybsze zmęczenie, a z biegiem czasu mogą prowadzić do takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka.

Witam, Od jakiegoś czasu używam polskiego układu qwerty od Debiana i spodobały mi się dwie rzeczy w tym układzie, a mianowicie polskie cudzysłowy pod V+ALT GR='„' B+ALT GR='”' i martwe klawisze (klawisze które zmieniają sposób wprowadzania następnego znaku np. ALT GR+[ powoduje że następny znak będzie wprowadzony z umlautem). Jeszcze jedno czy na chwile obecną istnieje jakiś producent klawiatur z układem KLAWAPL? Ogólnie pomysł bardzo mi się spodobał, ale gdy sobie pozamieniam klawisze w klawiaturze denerwuje mnie lokalizacja wcięć, a naklejki też mi nie pasują bo zawsze wyjdą krzywo i się odklejają.

Cześć. W układzie klawiatury klawa.pl polskie cudzysłowy są pod [ALT]+[,] oraz [ALT]+["] – można zapamiętać, że z [ALT]em zamiast przecinka są dwa „przecinki”, a zamiast cudzysłowu prostego jest cudzysłów drukarski. Można też zdublować cudzysłowy pod klawiszami [Q] i [B], które w układzie klawiatury klawa.pl mają wolne „trzecie pozycje” i są prawie w tym samym miejscu, co [V] i [B] w układzie QWERTY.

Akcenty w układzie klawa.pl znajdują się na czwartej pozycji [ALT]+[SHIFT]+[] w rzędzie numerycznym, np. umlaut pod [2], umlaut węgierski pod [3] itd. (zobacz pełną mapę znaków powyżej).

Odnośnie klawiatury polecam do nauki klawiaturę ekranową, która w linuksach często znajduje się w domyślnej instalacji. Dzięki temu nie będziesz musiał(a) odrywać rąk od klawiatury i szybciej oduczysz się nawyku patrzenia na klawiaturę, żeby odnaleźć odpowiednie klawisze. W ten sposób testowałem różne układy. Gdy układ ma się już opanowany, to klawisze mogą być nawet „gołe” – nie ma to znaczenia. ;)

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.