dooh, 18.06.2014, 10:59
Układ klawa.pl został opracowany dla wygodnego i szybkiego pisania na klawiaturze w języku polskim (podstawowa i pełna mapa znaków na grafikach niżej).
Oprócz zoptymalizowania układu liter, do klawiszy w rzędzie numerycznym (1, 2, 3…) zostały dodane dodatkowe znaki uzyskiwane przez naciśnięcie kombinacji: alt+klawisz oraz alt+shift+klawisz. Rozkład tych dodatkowych znaków został zaczerpnięty ze świetnej propozycji Marcina Wolińskiego i pozwala na uzyskanie wielu znaków specyficznych dla języków zachodnich - dzięki temu można napisać prawidłowo np.: „à propos”.
Z jego systemu został również zaadoptowany rozkład dodatkowych znaków pod klawiszami interpunkcyjnymi (pomiędzy literami a enterem) - z malutką zmianą. W układzie klawa.pl zostały zamienione miejscami cudzysłowy podwójne z pojedynczymi. W Polsce prawidłowe są takie: „cudzysłowy” - w klawie są one uzyskiwane poprzez alt+klawisz zamiast alt+shift+klawisz, podczas gdy w propozycji Marcina jest na odwrót. Prawdopodobnie chciał w ten sposób zachować spójność ze standardowym oznaczeniem klawisza z cudzysłowem amerykańskim (na qwerty pomiędzy średnikiem a enterem). Jednak, jako że lepiej sobie życia niepotrzebnie nie utrudniać, w tym układzie częściej używane cudzysłowy podwójne wpisujemy za pomocą kombinacji 2 klawiszy (alt+klawisz) a rzadziej używane (lub nigdy) za pomocą kombinacji 3 klawiszy (alt+shift+klawisz).
Dzięki powyższym zmianom mamy dostęp nie tylko do polskich cudzysłowów ale też do prawidłowego wielokropka (…), pauzy (—), półpauzy (–), czy całej gamy nawiasów: ([{‹«»›}]). Ponadto, przy pomocy kombinacji: alt+g otrzymujemy drugi, dodatkowy znak: @ - przydatny przy emailach i odpowiadaniu użytkownikom na forach internetowych.
Podstawowa mapa znaków układu klawa.pl
Pełna mapa znaków układu klawa.pl
System oznaczeń na powyższej grafice - do każdego klawisza może być przypisanych do czterech znaków w następujący sposób:
2 | 4 |
1 | 3 |
pozycja | kombinacja | przykład |
1 | klawisz | a |
2 | shift+klawisz | A |
3 | alt+klawisz | ą |
4 | alt+shift+klawisz | Ą |
Komentarze
ernierasta, 08.12.2015, 08:55 Adres
Witam,
widzę zmiany w układzie (zastanawiałem się dlaczego strona jest offline). Jakiś komentarz co do zmiany w porównaniu z oryginalnym układem?
dooh, 12.12.2015, 10:33 Adres
Zgadza się, wprowadziłem małe poprawki.
Zmiana dotyczy klawiszy [U], [P], [D], [M]. Głównym powodem było to, że klawisz [U] w poprzednim układzie (pomiędzy [N] oraz [J] ) powodował czasami „ciągi” prawego palca wskazującego. Teraz samogłoska nie jest otoczona spółgłoskami dzięki czemu „ciągi” występują rzadziej. Przeniesienie [U] do górnego rzędu, pomiędzy [F] i [L], wymagało znalezienia nowego miejsca dla [P]. Biorąc pod uwagę głównie częstotliwość par liter, ostatecznie [P] przerzuciłem na drugą stronę [L] przesuwając jednocześnie [D] i [M] o jedną pozycję.
Dodałem też dodatkowe „Ó” oraz „Ż” odpowiednio pod klawiszami [U] i [V] z [altem]. Dzięki temu wszystkie polskie znaki można wpisać uderzając [alt] prawą ręką i odpowiedni klawisz literowy lewą ręką. [V] jest w miejscu [Z] z układu klawiatury QWERTY, więc uderzanie alternatywnego [Ż] nie powinno sprawiać problemu. Dodatkowe „Ó” pod [U] z [alt] też jest całkiem łatwe do przyswojenia.
Generalnie są to zmiany kosmetyczne – nie myślałem, że ktoś zauważy. ;)
Odnośnie strony – czasem się serwer zapycha z powodu innych hostowanych stron. Ponadto jakiś czas temu po awarii bazy musiałem odtworzyć stronę od nowa.
ernierasta, 12.12.2015, 22:22 Adres
Dzięki serdeczne za odpowiedź. Ciężko nie zauważyć, kiedy jedynym układem w którym potrafię pisać to klawa. :-)
Generalnie siedzę w Linuksie, ale ostatnio instalowałem klawę na jednym z serwerów Windowsowych a tu ... coś nie gra. :-) Ale już zaczynam czaić to cholerne "u". :-D
Dzięki za to, że pracujesz nad układem i publikujesz zmiany.
Jakbyś miał problemy z hostingiem, to mogę zaoferować darmowy u mnie, raczej jest stabilnie, jest regularny backup, jedynym minusem jest lokalizacja serwerów w Pradze a peering z Polską nie zawsze jest ideany ...
Tak się zastanawiam - nie miało by sens zorganizowanie jakiegoś forum na wzór innych układów, jednak świadomość, że ktoś używa układu może zmotywować, kogoś, kto chciałby się nauczyć.
dooh, 15.12.2015, 22:50 Adres
Przepraszam za zamieszanie – nie mam doświadczenia z publikacją oprogramowania.
Postawiłem proste forum - zobaczymy, co z tego wyjdzie. W wolnym czasie dodam trochę treści; może trochę moich starych materiałów – jeśli się do nich dokopię. ;)
natas, 09.01.2016, 14:25 Adres
Witam,
Brawo. Rewelacyjny pomysł. Mogę się podzielić jedną obserwacją wynikającą z własnego doświadczenia. Od niepamiętnych czasów pracuję na standardowym układzie QWERTY na windowsie. Od pół roku muszę radzić sobie w pracy z mac'iem. Na mac'owej klawiaturze nie ma [crtl], jest w zamian [cmd]. Standardowe skróty [cmd] + [c], [cmd] + [v], [cmd] + [x]... itd. działają tak samo jak ich odpowiedniki z [ctrl] na windzie. Jest jednak istotna różnica: lewy [cmd] w mac'u znajduje się na miejscu lewego [alt] w windzie. Jego używanie jest super wygodne. Zaznaczam, że nie jestem fanboyem Apple ani ich produktów. Sprzęt jak każdy innu ma swoje zalety i wady, ale... do tego stopnia się przyzwyczaiłem, że powrót do windosowego [ctrl] w lewym dolnym rogu klawiatury doprowadza mnie do szału. Może to tylko moja wyłączna obserwacja, a może warto rozważyć zamianę lewego [ctrl] z lewym altem? Tak czy inaczej trzymam kciuki za rozwój pomysłu klawa.pl
dooh, 17.02.2016, 16:01 Adres
Wydaje mi się, że to rozwiązanie bardzo indywidualne – jednej osobie będzie pasowało standardowe ułożenie, innej zamienione. :) Z punktu widzenia ergonomii klawiszy [ctrl] powinno się używać w taki sam sposób, jak używa się klawiszy [shift]: jeśli klawisz literowy uderzasz lewą ręką, to [shift] lub [ctrl] prawą i adekwatnie w drugą stronę. Uderzanie wielu klawiszy jedną ręką powoduje nieprzyjmne napięcia w nadgarstku i dłoni, które skłądają się na szybsze zmęczenie, a z biegiem czasu mogą prowadzić do takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka.
JJS, 11.06.2016, 09:15 Adres
Witam, Od jakiegoś czasu używam polskiego układu qwerty od Debiana i spodobały mi się dwie rzeczy w tym układzie, a mianowicie polskie cudzysłowy pod V+ALT GR='„' B+ALT GR='”' i martwe klawisze (klawisze które zmieniają sposób wprowadzania następnego znaku np. ALT GR+[ powoduje że następny znak będzie wprowadzony z umlautem). Jeszcze jedno czy na chwile obecną istnieje jakiś producent klawiatur z układem KLAWAPL? Ogólnie pomysł bardzo mi się spodobał, ale gdy sobie pozamieniam klawisze w klawiaturze denerwuje mnie lokalizacja wcięć, a naklejki też mi nie pasują bo zawsze wyjdą krzywo i się odklejają.
dooh, 17.06.2016, 13:40 Adres
Cześć. W układzie klawiatury klawa.pl polskie cudzysłowy są pod [ALT]+[,] oraz [ALT]+["] – można zapamiętać, że z [ALT]em zamiast przecinka są dwa „przecinki”, a zamiast cudzysłowu prostego jest cudzysłów drukarski. Można też zdublować cudzysłowy pod klawiszami [Q] i [B], które w układzie klawiatury klawa.pl mają wolne „trzecie pozycje” i są prawie w tym samym miejscu, co [V] i [B] w układzie QWERTY.
Akcenty w układzie klawa.pl znajdują się na czwartej pozycji [ALT]+[SHIFT]+[] w rzędzie numerycznym, np. umlaut pod [2], umlaut węgierski pod [3] itd. (zobacz pełną mapę znaków powyżej).
Odnośnie klawiatury polecam do nauki klawiaturę ekranową, która w linuksach często znajduje się w domyślnej instalacji. Dzięki temu nie będziesz musiał(a) odrywać rąk od klawiatury i szybciej oduczysz się nawyku patrzenia na klawiaturę, żeby odnaleźć odpowiednie klawisze. W ten sposób testowałem różne układy. Gdy układ ma się już opanowany, to klawisze mogą być nawet „gołe” – nie ma to znaczenia. ;)
Dodaj komentarz